A HTML nyelvet fejleszti a kezdetekben nem professzionlis megjelentst lehetv tev, hanem a tartalom egyszer kzlst megold lernyelvnek terveztk, ennek fggvnyben kerlt kialaktsra is. A nyelv megjelense egyre tbb ember szmra tette lehetv, hogy publiklhasson a weben, s az internet terjedse is egyre tbb s tbb j felhasznlt hozott. A felhasznlk elkezdtek egyre tbbre vgyni, az vek sorn felmerlt annak az ignye, hogy lehessen a nyomdai megjelenshez hasonlan befolysolni a weboldalak kinzett. gy a HTML kiegszlt bizonyos formzsi lehetsgekkel.
Az j formzsi lehetsgek sokmindent lehetv tettek, de a nyelv ezzel elvesztette az egyszersgt, a dokumentumok a megjelens miatt egyre bonyolultabb s sszetettebb vltak. A weboldalak forrsnak akr tbb, mint a fele lehet, hogy mr nem is a tartalomrl, hanem a megjelensrl szlt, jelentsen megnvelve ezzel a dokumentumok mrett s komplexitst. Ezt tetzte, hogy a szabvny kiforratlansgbl, illetve a bngszgyrtk rdekklnbsgeibl addan a webhely tervezk knytelek voltak a klnbz bngszk sajtossgaival is szembeslni, s ezeket megkerlend, mindenfle trkkket alkalmazni, haszp , az elkpzelseik szerinti oldalakat szerettek volna kszteni. Nos, ezen segtett megjelensvel a CSS szabvny, melyet a bngszk az utbbi vekben egyre egysgesebben rtelmeznek, s sokkal szabadabban, rugalmasabban tudjuk vele befolysolni HTML oldalaink megjelenst, mint azt korbban brmikor is tehettk (s a HTML nyelv szabvnya is sokkal kiforrottabb lett, megjelent pldul az XHTML, tovbb sok j irnyelv, ami azt rja le, hogy a dokumentumnak nem a megjelensrl, hanem a tartalomrl kell szlnia, stb.). Persze a helyzet mg mindig nem idelis, s egy j ideig nem is lesz az, ksznheten a dominns bngsz technolgiai elmaradottsgnak, de gy is egy nagyon jl hasznlhat eszkzt tudhat magnak az a fejleszt, aki megismeri a CSS nyjtotta lehetsgeket.
A technolgia mr viszonylag elg rgta ltezik, a CSS szabvny lersa 1996. december 17-n ltott napvilgot a W3Chonlapjn(nem ide tartozik, de j tudni, hogy idkzben haznkban is kpviseli magt a konzorcium egy irodval, s sajtweblapjukis van). A szabvny azta tbbkiadst rt meg, illetve 1998. mjus 12-n napvilgot ltott a CSS 2 szabvny lersa is (a CSS 2.1 s CSS 3 kidolgozsa pedig folyamatban van, a tervek elrhetek a W3C honlapjn - pr jabb bngsz meg is valst bizonyos dolgokat ezek kzl). Fontos megemlteni, hogy a szlesebb krben hasznlt bngszk viszonylag nagy rszt tmogatjk a CSS szabvnynak, de azrt ellenrizni sohasem rt, hogy nem rtenek-e flre valamit (mert knnyen elfordul). Azt is figyelembe ltalban a szabvnyok egy alkszlett valstjk meg, elfordulhat, hogy a CSS 2-bl mr ismert sokmindent egy bngsz, viszont van olyan CSS 1 szabvnybeli elem, melyet mg mindig nem valst meg.
Forrs: http://weblabor.hu/cikkek/cssalapjai1 |